Často kladené dotazy…
Kdo jste?
My, jako Furrlounge, jsme takovým neoficiálním uskupením aktivnějších Furries a Fursuiterů, resp. i organizátorů a pomocníků.
Více o nás lze najít třeba zde…
Co děláte?
Krom vlastních akcí, kam veřejnost málokdy pouštíme, děláme i občasné charitativní akce, navštěvujeme nákupní centra, tajtrlíkujeme na venkovních sportovních akcích (zejména pro Prahu 14 a 20), podílíme se na doprovodných programech pro mladší publikum, navštěvujeme nemocnice (skoro jako tamní klauni), a dále spoustu dalších věcí. Záleží jen na fantazii a na domluvě – my to děláme tak nějak pro radost 🙂
Co třeba návštěva Mateřské školy?
Není to úplně naším zvykem, ale asi by se to dalo domluvit formou nějakého představení. Přecijen je v těchto institucích kladen větší důraz na hygienu, a v našem případě je to skoro jakoby se do školky zatoulal pes – sice čistý a vykoupaný, ale pořád by to byl chlupatý pes, navíc s pěkně drahým kožichem…
Pokud tedy zvažujete nějakou participaci z naší strany ve škole nebo ve školce, je potřeba důkladně zvážit a promyslet, co by vlastně bylo naším úkolem, aby mohli být i vhodně zvolení kandidáti z našich řad – Pro představu asi nebudeme volit Rufira pro rozveselení mrňat, a naopak nezvolíme třeba Ratlu a Cattie pro jejich postrašení 🙂
Je možné se na nějakém eventu domluvit individuálně?
Popravdě – takřka žádný event neplánujeme nijak systematicky, a právě u všech probíhá nějaká individuální domluva, která obvykle začíná nějakým dotazem skrze e-mail (v našem případě lze použít kontaktní formulář), kde je uveden termín, a téma daného eventu, nápad, nebo cokoli jiného, co by nám usnadnilo nějakou přípravu…
Vesměs u veškerého plánování z naší strany platí snad jediné základní pravidlo – plánovat s předstihem. Pokud něco plánujeme od základu, je dobré začít alespoň s tříměsíčním předstihem. V opačném případě – pokud někde jen nějak „existujeme“ – stačí i jen měsíc předem, ale stále tak, aby se dala zařídit dovolená (skoro všichni jsme pracující tvorové, zbytek studující) nebo servis techniky (nabití akumulátoru u fukaru, servis vozidla, atd..)
Samozřemě si z určitých důvodů vyhrazujeme nárok na zamítnutí spolupráce, obzvláště pak ve chvíli, kdy se jedná o aktivitu v extrémních podmínkách, např. nějaká performance uvnitř rozžhavených oceláren, nebo poblíž hořící vatry někde na místním Pálení čarodějnic…
Jaký je rozdíl mezi Furríkem a Fursuiterem?
Velký…
(Kolik je potřeba fursuiterů k výměně žárovky?)
Zjednodušeně Furrík nemusí být vždy fursuiterem, a fursuiter nemusí být vždy furríkem.
Furrík je osoba, příslušník Furry Fandomu – chlupaté komunity, jenž má minimálně několik společných zájmů. Něco jako když se Skaut věnuje Skautingu, nebo Cosplayer Cosplayingu… Furrík se věnuje… Hlavně asi sám sobě…
Fursuiter naopak může být klidně Cosplayer nebo Maskot, v každém případě jde ale o osobu, která je v daný moment zrovna navléknuta do chlupatého oděvu. Ne teda jako Leoš Mareš, ale do kompletního fursuitu z umělé kožešiny, vč. hlavové části – Maska nebo hlava, ocasu a tlap.
Občas jsou k vidění tzv. „partial suity“, což jsou odlehčené verze celého fursuitu – krom těla, které je nahrazeno standardním civilním oděvem, má na sobě fursuiter stále hlavu, vrchní tlapy (packy) a ocas. Pokud je příznivé počasí, nebo pokud se jedná o vnitřní prostor, lze vidět i partial suitera s tlapama na nohou.
Bývá zvykem, že fursuiter s sebou vodí i furríka jako spottera – někoho, kdo upozorňuje na nerovnosti a překážky, nosí vodu a v případě potřeby upraví vzhled fursuitu, kdo vyřizuje případné komplimenty a fotografie, zodpovídá dotazy, nebo odhání oplzlé čumily…
Padla tu zmínka o cenách fursuitů – jak to tedy je?
V jednom článku na internetu jsem četl, že jsou fursuity drahé, protože stojí okolo 9.000 Kč.
Drahé fursuity skutečně jsou, to ano, ale za zmíměných 9.000 Kč si pořídíte tak leda jeden z nejlevnějších Partial suitů, ačkoli i zde se ceny pohybují běžně od 20.000 Kč výše. Pokud zvažujete nějaký průměrný full fursuit, tak si připravte asi tolik, jako byste si šli do autobazaru koupit nějaké to 10 let staré auto – zhruba okolo těch 90.000 Kč to bude.
Stejně tak, jako je tomu u ojetých aut, i různí výrobci mají různé kvality, a vzhledem k tomu, že se jedná o jedinečnou zakázkovou výrobu, tak nikdy nelze předem určit, kdy jaký šev praskne jako první, nebo kdy bude potřeba vyměnit nějaká část, popř. kdy bude potřeba udělat kompletní revize a obnovení díla (Refurbish).
Pokud zvažujete vlastnictví takového oděvu (též známého pod pojmem „mobilní sauna“), určitě stojí za to si nejdříve prohlédnout výsledné styly jednotlivých makerů, a vybrat si tam, kde se vám to líbí nejvíce. Samozřejmě nezapomeňte na reference zákazníků před vámi. Dalším krokem je zkontaktovaní daného makera, kdy už máte připravený reference sheet a nějaké základní požadavky. Když to klapne, už jen řešíte rozměry a cenu.
Podotýkám, že je běžné uhradit nevratnou zálohu předem – co by dělal daný maker s nakoupeným materiálem, když si to někdy v průběhu nakonec rozmyslíte? 🙂
P.S.: Ojeté automobily byly narozdíl od fursuitů vyráběny sériovou výrobou!
Jste schopni akci uspořádat i mimo Prahu?
No pokud nejste z Brna, tak celkem určitě…
Teď vážně – běžně není problém dorazit na tématickou akci i přes hranice, klidně do Pittsburghu v Pensylvánii, ale to prostě něco stojí…
Opět záleží na domluvě – musíme brát v potaz, že fursuit a chladící technika není něco, co chcete tahat v běžném spoji vlakem nebo autobusem. Jednak jsou to objemná zavazadla, druhak jde o celkem unikátní a nákladnou záležitost.
Na větší vzdálenosti po ČR dojíždíme obvykle vlastními auty, a čím větší vzdálenost, tím větší bývají požadavky – vesměs šatna, uložení věcí, možnost občerstvení, a hlavně sprcha pro fursuitery.
Pokud by to měla být naše akce od základu, tak bychom si museli nejdříve prohlédnout terén, a zajistit případné nutnosti a drobnosti.
Za FL jinak raději organizujeme „indoor“ eventy.
Jaké jsou ideální podmínky k fursuitění?
To se dost liší… Markantní rozdíly jsou mezi indoor a outdoor eventy…
Indoor podmínky bývají obvykle stabilnější a předvídatelnější, a taky hlavně mnohdy celkově bezpečnější.
Ideální je stabilní teplota, zhruba okolo 19°C, dobře větrané prostory, nebo venku mírný vítr a lehce pod mrakem, sucho, dobrá viditelnost, rovná podlaha. Určitě je na místě dostatek pomocníků, kteří hlídají terén, a zároveň nosí vodu pro suitery (…a nezapomínají se ptát, jestli někdo nemá žízeň). Na konci akce vždy bodne sprcha.
My s sebou ještě běžně nosíme fukar, lékárnu, vysílačky, a standardně dlouhá brčka na pití (mimo epidemii silikonové hadičky).
Nehledáte sponzory?
Sponzory jsme hledali pro svoji první charitativní akci, nicméně většina oslovených nás odmítla pro nezajímavost, a zbytek neodpověděl vůbec. Samozřejmě tedy s několika výjimkami, které máme uvedené zde…
Tím, že prakticky sami nemáme žádný budget, a finance řešíme až z předem placeného vstupného, potažmo z předem vybraných „členských poplatků“, by se samozřejmě nějaký sponzoring pro zkvalitnění eventů hodil, to rozhodně nelze popřít 🙂
Děláte i nějaké workshopy či přednášky?
Na větších eventech (Stodola/Šimanda) je to běžným standardem.
Mimo eventy se lze případně domluvit na něčem tématickém.
Teď máme třeba v plánu vytvoření nějaké základní reportáže o tom, co vlastně FL organizace znamená, co to obnáší, a na co je dobré se před akcí připravit.
Také plánujeme nějaké přednášky pro interní školení a schůze, kde se po předchozí domluvě lze také účastnit. K těmto účelům však hledáme stále nějaký prostor – klubovnu, ateliér, zasedačku,…